بازار آی پی محلی برای تجارت فناوری و حقوق مالکیت فکری است

کاربر مهمان خوش آمدید - برای ثبت نام کلیک کنید

سوالات متداول

1- بازار آی‌پی چیست؟
بازار آی‌پی به عنوان آژانس تجارت دارایی های فکری، برای اشخاص حقيقی و حقوقی در ايران، فعاليت مي کند.

2- دارای های فکری چیست؟
مالکیت فکری Intellectual Property، نتیجه تجلی یک ایده است. آفرینش‌های فکری، اختراعات، کارهای هنری و ادبی، علائم تجاری، نام‌ها، تصاویر، دانش فنی، حق امتیاز و مواردی از این دست مالکیتهای فکری محسوب می‌شوند. مالکیتهای فکری (آی‌پی) را می‌توان مالک بود یا خرید و فروش کرد.

3- فروشنده دارایی فکری چه کسی است؟
هر شخص حقیقی یا حقوقی که مالک یا صاحب امتیاز یک اختراع، دانش فنی، حقوق کپی رایت، نشان تجاری، پروانه فعالیت، پروانه کسب و کار، طرح تجاری کسب و کار، خلاقیت های فکری و هنری و مواردی از این قبیل باشد و قصد واگذاری یا فروش امتیاز و حقوق خود را به دیگری دارد، فروشنده است. اشخاصی مثل مخترعین، پژوهشگران، شرکتهای دانش بنیان، صنعتگران، دانشجویان، طراحان صنعتی، کارآفرینان و طراحان کسب و کار، موسسات ثبت شرکت ها و علائم تجاری، موسسات ثبت دومین و نام های تجاری و ... نمونه هایی از فروشندگان دارایی فکری هستند.

4- خریدار دارایی فکری چه کسی است؟
هر شخص حقیقی یا حقوقی که مایل به استفاده از امتیاز یک اختراع، دانش فنی، حقوق کپی رایت، نشان تجاری، پروانه فعالیت، پروانه کسب و کار، طرح تجاری کسب و کار، خلاقیت های فکری و هنری و مواردی از این قبیل باشد و قصد خرید امتیاز از دیگری را داشته باشد، خریدار است. سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، کارخانجات تولیدی، شرکت ها و سازمانهای دولتی و خصوصی، اصناف و دانشجویان نمونه‌هایی از خریدارن دارایی فکری هستند.

5- چگونه خدمات بازار در اختيار اعضاء قرار مي‌گيرد؟
خریدارن و فروشندگان براي استفاده از امکانات اين بازار مي‌بايست ابتدا با پر کردن فرم عضويت، به جمع اعضاء بپيوندند و با توجه به نوع عضويت خود از امکانات بازار بهرمند خواهد شد.

6- نحوه عضويت در بازار آی‌پی چگونه است؟
گام اول: با توجه به نوع نياز خود يکي از سطوح عضويت که شامل خريدار یا فروشنده مي باشد را انتخاب نماييد. در صورتی که شما هم فروشنده دارایی فکری و هم خریدار آن هستید، یکبار بعنوان فروشنده و یکبار بعنوان خریدار ثبت نام کنید. گام دوم: بعد از انتخاب نوع عضويت مي‌بايست فرم اطلاعات درخواستي را پر نمایید. گام سوم: پس از تکمیل فرم عضویت، لینک فعالسازی به آدرس ایمیل شما ارسال می‌گردد. پس از کلیک روی لینک فعالسازی عضویت شما فعال می‌گردد. گام چهارم:از این پس می‌توانید با ورود به پروفایل شخصی خود، آگهی‌های مربوط به دارایی های فکری خود را در قالب فرم های موجود در سایت ارسال نمایید. گام پنجم: پس از پرداخت تعرفه آگهی و تایید مدیریت سایت، شاهد نمایش محصولات در جستجوهای بازار آی‌پی خواهید بود. کسانی که به عنوان خریدار ثابت نام نموده باشند، پس از فعالسازی عضویت می‌توانند به اطلاعات ارتباطی فروشندگان دسترسی داشته باشند. در حال حاضر عضویت خریداران رایگان است.

7- درصورت عضويت چگونه می‌توانم دارایی های خود را در بازار آی‌پی وارد نمایم ؟
درصورتيکه شما عضويت فروشنده را انتخاب نموده اید، وارد پروفایل اختصاصی خود شده و با توجه به امکاناتی که برای سطح عضویت فروشنده در نظر گرفته شده است، نسبت به ثبت دارایی های خود در یکی از گروههای شش گانه اقدام نمایید. در فرآیند ثبت هر دارایی ابتدا شما باید مناسب‌ترین زمینه و رشته تخصصی برای قرارگیری آن دارایی را انتخاب کنید و سپس سایر اطلاعات طرح را به صورت کاملاً گویا در فیلدهای مربوطه وارد نمایید. برای شفافیت بیشتر دارایی های ثبت شده در بازار حتی المقدور از تصویر و درج قیمت آن و نحوه تعامل با مشتری استفاده نمایید. برای مثال فرض کنید یکی از دارایی های شما اختراعی با نام فرمول خمیر سوسک کش می‌باشد. این دارایی در زمینه تخصصیکشاورزی و محیط زیست و رشته تخصصی مبارزه با آفات قرار می‌گیرد. اگر چه ممکن است که شما زمینه یا رشته دیگری را انتخاب نمایید.

8- آيا در هنگام انجام معامله هزينه اي از فروشنده يا خريدار در یافت مي شود؟
خير ، تنها تعرفه ثبت آگهی در ابتداي دوره از فروشندگان اخذ مي‌شود و هيچگونه مبلغ ديگري از طرفين معامله دریافت نخواهد شد.

9- پس از يافتن خريدار و يا فروشنده کالاي مورد نظر ، چگونه معامله انجام مي شود ؟
مانند بسياري از بازار هاي تجارت الکترونيکي، پس از توافق اوليه بر سر قيمت و شرايط طرفين در نامه الکترونيکي، مي توان از طريق حواله پول، تماس تلفني، ارسال پيک و يا حضور فيزيکي در محل فروشنده يا خريدار معامله را انجام داد، لازم بذکر است که هدف بازار ، برقرار کردن ارتباط مستقيم بين خريدار و فروشنده است و پس از برقراري ارتباط طرفين، نحوه و شرايط پرداخت و تحویل موضوع معامله با مذاکره مستقيم دو طرف مشخص خواهد شد. فروشندگان و خریداران محترم باید با دقت و حساسیت و رعایت حسن نیت با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند و نسبت به انجام معامله اقدام نمایند

10- حداکثر تعداد دارایی هایی که مي‌توانم در پروفایل خود در بازار ثبت نمایم، چقدر است ؟
هر عضو ي که در کلاس فروشنده ثبت نام کرده باشد مي‌تواند به تعداد دلخواهی دارایی ثبت نماید. بدیهی است تنها دارایی هایی که تعرفه آن پرداخت شده باشد قابل مشاهده توسط بازدید کنندگان بازار خواهد بود.

11- آيا هر کاربر ميتواند بيش از يکبار در بازار آی‌پی عضو شود؟
بله، عضويت کاربران بر اساس آدرس ايميل تشخيص داده مي‌شود و بنابراین با آدرس ایمیل های متفاوت می‌توانید، چندین بار عضو شوید.

12- نحوه پرداخت تعرفه ثبت آگهی چگونه است؟
تعرفه ثبت آگهی در حال حاضر از طریق درگاه پرداخت زرین پال به صورت آنلاین قابل پرداخت است. درگاه پرداخت زرین پال همه کارت های بانکی عضو شتاب را پوشش می‌دهد. درصورت داشتن هر گونه سئوال ديگري مي توانيد با پست الکترونيکي info@ipbazaar.ir و يا با شماره تلفن 6610328 - 0311 تماس حاصل فرماييد.